środa, 18 stycznia 2017

Endometrioza, geny i zaburzenia metylacji (MTHFR)
Za rozwój choroby autoimmunologicznej geny odpowiadają jedynie w 25%! Oznacza to, że aż 75% to czynniki środowiskowe! A nad tymi mamy kontrolę. To bardzo pozytywna informacja.

Nasze geny są jak przyciski “STOP & PLAY” na odtwarzaczu CD. W prezencie od losu dostajesz zarówno te dobre jak i złe geny. Jednak to od Ciebie zależy, których płyt będziesz słuchać, a które wyłączysz, bo muzyka Ci nie pasuje.

Nie ma więc większego znaczenia jakie masz DNA. Ważne jest jakich genów używasz! I tutaj dochodzimy do punku, w którym dieta i styl życia odgrywają kluczowe znaczenie, ponieważ wpływają na ekspresję naszych genów. Możesz w ten sposób geny włączać i wyłączać.


To, czy genetyczna podatność na daną chorobę pozostanie uśpiona, zależy w dużej mierze od tego, czy:

 • zrezygnujesz z glutenu i produktów zbożowych
 • wyleczysz jelita
 • uwolnisz się od toksyn i stresu
 • będziesz dalej przeciwdziałać nieustannym infekcjom w organizmie

Rola tych czynników nie zmienia się nawet po “aktywacji” choroby. Nadal mogą doprowadzić do zaostrzenia objawów lub też cofnięcia, jeśli poświęcisz im należytą uwagę.

Geny i endo

Od dawna wiadomo, że geny odgrywają pewną rolę przy endometriozie. Badanie przeprowadzone wśród 719 kobiet w Utah z rozpoznaną endometriozą chirurgicznie potwierdziły, że istnieje element genetyczny endometriozy.

W 2001 roku zostało przeprowadzone przez Szpital National University w Islandii jeszcze bardziej dogłębne badanie. Oparte zostało o 750 islandzkich kobiet, które miały operację endometriozy w latach 1981 i 1993. Badania również wzięły pod uwagę genealogiczną bazę danych dla całej populacji Islandii - około 290 tys. ludzi.

Badanie to wykazało, że kobieta jest pięć razy częściej narażona na endometriozę, jeśli występuje u jej siostry i 50% bardziej narażona jesli występuje u kuzynki.

Niezwykła baza Islandii ukazuje możliwości identyfikacji genów, które predysponują do rozwoju endometriozy u niektórych kobiet.

Nie masz szans zachorować na jakąkolwiek chorobę autoimmunologiczną, jeśli nie posiadasz do tego predyspozycji w postaci genów.

Endo, a zaburzenia metylacji

Metylacja to niezwykle ważny aspekt w kontekście endometriozy, jak i wielu innych chorób autoimmunologicznych. To jednocześnie baaardzo skomplikowany temat, dlatego postaram się tu wyciągnąć jedynie esencję. W przeciwnym wypadku każda z Was ucieknie stąd natychmiast. A więc..

Nieprawidłowy proces metylacji może być kluczowy w przypadku chorób autoimmunologicznych, genetycznych , endometriozy, autyzmu, nowotworów, będące chronicznie zmęczone, nie mogące poradzić sobie ze stresem, mające zaburzenia hormonalne, zmagające się z nowotworami, chorobami genetycznymi, problemami z tarczycą, chorobami skóry, depresją, nerwicą, ADHD, wysokim ciśnieniem krwi, miażdżycą, wysokim lub niskim poziomem żelaza i witaminy B12, zespołem jelita drażliwego, Candidą, mające problemy z nauką lub nie mogące zajść w ciążę, a także te, które kilka razy poroniły.

He he.. właściwie wszystko leży u podłoża prawidłowej metylacji :) Badania wskazują, że co druga osoba może mieć zaburzenia metylacji w postaci polimorfizmu genu MTHFR (czyli 50% populacji!). Wydaje się być to zabawne, bo prawie nikt o tym nie mówi. Okazuje się jednak, że jak poprawimy procesy metylacji, WSZYSTKO wraca do normy.

W przypadku endometriozy możesz mieć do czynienia z zaburzeniami metylacji (m.in. genu MTHFR), co stanowi problem, ponieważ bezpośrednio wpływa to u nas na sprawny detoks, a u podłożu zdrowia leżą głównie toksyny (czytaj więcej). Zastanawiałaś się czasami czemu Tobie pewne produkty, jedzenie, czy nawet telefon komórkowy szkodzą, a innym nie? No więc tu masz swoją odpowiedź. To właśnie upośledzony detoks za tym stoi.

Niestety zmienić genów się nie da. Dlatego osoby z tym zaburzeniem mają wiecznie pod górkę i muszą wyjątkowo dbać o swoje zdrowie już do końca życia.

Badanie, które możesz wykonać w tym kierunku:

 • MTHFR 677C
 • MTHFR 1298A

Wnioski

Jeżeli masz stwierdzone zaburzenia metylacji (min. gen MTHFR), to wyjątkowo powinieneś uważać na toksyny w Twoim otoczeniu., a w szczególności ksenoestrogeny (Bisfenol A).

Niestety genów zmienić się nie da, a w przypadku zaburzeń metylacji mamy niestety błędne koło, bo powoduje ona akurat upośledzoną ekspresję genów, tzw. “STOP & PLAY”.

Jednak, żeby nie było tak smętnie, masz wpływ na swoją metylację. Możesz ją zarówno pogarszać, ale i poprawiać nawet o 70% stosując się do zasad Profilaktyki zdrowotnej, tj:

 • prowadząc odpowiedni styl życia
 • stosując odpowiednią dietę
 • i wiele innych czynników opisanych w Profilaktyce zdrowia


Metylacja w skrócie:

 • upośledza prawidłowy detoks
 • zapewnia tworzenie komórek odpornościowych
 • reguluje stany zapalne
 • wpływa na stan jelit i zmniejszoną produkcję zonuliny, białka ścisłych połączeń pomiędzy komórkami nabłonka jelita cienkiego (enterocytami), odpowiadającego za modulowanie przepuszczalności jelit
 • warunkuje oczyszczanie organizmu i usuwanie toksycznych substancji
 • eliminuje histaminę, zapewniając odpowiedni poziom enzymu DAO (diaminooksydazy), który ją rozkłada.
 • zapewnia syntezę kreatyniny, choliny, karnityny, koenzymu Q10, melationiny i białek otoczki mielinowej, chroniąc przed chorobami serca, endometriozą i zaburzeniami miesiączkowania
 • kontroluje metabolizm witaminy D3
 • bierze udział w budowaniu i rozkładaniu hormonów, naprawie i budowie RNA i DNA poprzez dostarczenie materiału
 • aktywuje i inaktywuje geny. No i tu pojawia się problem, bo jeśli mamy polimorfizm jakiegoś genu związanego z metylacją, to możemy mieć trudności we “włączaniu i wyłączaniu naszych genów”
Źródła:
Amy Myers, The Autoimmune Solution, 2015
Valerie Ann Worwood & Julia Stonehouse, The Endometriosis – Natural Tratment Program, 2007
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4805102/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26934855
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24784717
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24603652
https://www.researchgate.net/publication/295686840_DNA_methylation_in_endometriosis_Review

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz