środa, 18 stycznia 2017

Endometrioza, a syntetyczne hormony

Większość tradycyjnych terapii farmakologicznych w leczeniu endometriozy ma na celu zmniejszyć produkcję estrogenów. Niestety dla kobiety, starającej się o dziecko, te zabiegi są nie tylko inwazyjne, ale przede wszystkim bezsensowne. Oszukują organizm wprowadzając go w stan “pseudociąży” lub menopauzy odbierając szansę na poczęcie. Nie ma znaczenia, czy to sztuczny testosteron (Danazol), progesteron, czy po prostu środki antykoncepcyjne – wszystkie mają drastyczny wpływ na Twoje zdrowie.
Prostaglandyny

Prostaglandyny są hormonami uznawanymi za wywoływanie bóli endometrialnych.
Ciekawe jest w ogóle pochodzenie ich nazwy. W 1935r., gdy po raz pierwszy je zidentyfikowano, były definiowane tylko i wyłącznie jako hormony produkowane przez męską prostatę. Dziś wiadomo, że znajdują się prawie w każdej komórce ludzkiego ciała.

Syntetyczny progesteron – Depo-Provera

Progesteron jest nazywany często “hormonem ciążowym”, gdyż ma za zadanie ją podtrzymać. Terapie farmakologiczne często starają się naśladować efekt progesteronu. Sztuczny progsteron dla kobiety z endo jest pewnego rodzaju oszustwem – wprowadza jej organism w stan “pseudociąży”, żeby uniknąć krwawień z punktów endometrialnych. To oczywiście przekreśla młodej kobiecie szansę na zajście w ciążę.

Synetetyczne gonadotropiny

Bardzo istotnymi hormonami w rozwoju endometriozy są te, które potrajają produkcję estrogenów - hormony folikulotropowe (FSH). Te z kolei stymulowane są przez hormon uwalniający gonadotropinę (GnRH).

Dlatego też, jako leczenie farmakologiczne, podaje się syntetyczne gonadotropiny, które zmniejszają produkcję naturalnych gonadotropin przez przysadkę. Są to też tzw. hormony ciążowe. Są one regulowane przez przysadkę mózgową i podwzgórza, tak więc działanie tych ważnych struktur w głąb mózgu może odgrywać istotną rolę w rozwoju endometriozy.

Bez względu na wybór tradycyjnego leczenia farmakologicznego, każde syntetyczne hormony to zabójstwo dla kobiety z endo, ponieważ:
Źródła:
Amy Myers, The Autoimmune Solution, 2015
Valerie Ann Worwood & Julia Stonehouse, The Endometriosis – Natural Tratment Program, 2007

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz