środa, 18 stycznia 2017

Przyczyny endometriozy - Obalamy mity


Miesiączkowanie wsteczne

W przeglądzie dostępnych informacji, naukowcy doszli do wspólnego wniosku: “To nie jest udowodnione, że wsteczne miesiączkowanie jest zjawiskiem powszechnym, występującym w podobny sposób i bez endometriozy” (D’Hooghe wsp. 2002).

Wszelkie przedstawione statystyki sugerują, że wszystkie kobiety w pewnym stopniu mają implanty endometrium w jamie brzusznej.

Robert Schenken, profesor położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie Texas Health Science Center w San Antonio, stwierdził, że wśród kobiet poddanych operacji związanej z ogólnymi problemami ginekologicznymi, tylko 1% miało endometriozę. Jednak wśród kobiet badanych chirurgicznie z powodu bólu miednicy, niepłodności lub bolesnego miesiączkowania, liczba ta wzrosła od 12 do 5o%.

Seks podczas okresu

Sugerowano dawniej, że stosunek płciowy lub orgazm podczas menstruacji może wymusić przemieszczenie endometrium do jajowodów. Nie ma dowodów naukowych dla tego widoku. Jeśli niektóre kobiety mają tendencję do utraty tkanki endometrium przez jajowody, nie ma dowodów na to, że ten rodzaj aktywności seksualnej może nasilać ten proces.

Używanie tamponów

Nie ma dowodów, aby przypuszczać, że tampony zwiększają ryzyko endometriozy. Niektóre badania tak sugerują, ponieważ tampony czerpią krew miesiączkową z macicy.

Niezależną zupełnie sprawą jest fakt, że większość tamponów (ale i podpasek, czy wkładek higienicznych) wykonana jest z materiałów bielonych chlorem. Proces bielenia wytwarza dioksyny, które już są poważnie zaangażowane w rozwój endometriozy.

Prysznice

Brak jest dowodów na zależność pomiędzy stosowaniem pryszniców i rozwojem endometriozy. Większość kobiet używa tylko czystej wody.

Inną sprawą jest fakt, że podczas prysznica kobieta używa wielu syntetycznych produktów do mycia. A biorąc pod uwagę fakt, że błona śluzowa pochwy jest powierzchnią bardzo chłonną, można stwierdzić, że prysznice pośrednio mogą modulować endometriozę.

Stosuj wyłącznie bezpieczne kosmetyki.

Kąpiele

Podobnie sprawa wygląda z kąpielami. Jeśli stosujesz do kąpieli chemiczne kosmetyki i robisz to regularnie, miej świadomość, że taka zanieczyszczona woda podczas kąpieli zawsze dostanie się do pochwy. Chemikalia, wchłaniane przez delikatną śluzówkę pochwy, wywierają negatywny wpływ na narządy rozrodcze.

Choroba przenoszona drogą płciową

Teza, że choroby przenoszone drogą płciową wywołują endometriozę, nigdy nie została potwierdzona. Nie istnieje żadne takie powiązanie. Zapalenie narządów miednicy mniejszej może nasilać rozwój zbliznowaceń czy zrostów, ale jest bardzo mało prawdopodobne, że samo w sobie wywoła endometriozę.

Źródła:
Valerie Ann Worwood & Julia Stonehouse, The Endometriosis – Natural Tratment Program, 2007

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz